10 ابزار رایگان برای سئو سایت

بامبو وب

Google Trends
گوگل ترندز نیز مانند Google Keyword Planner ابزاری است که برای تشخیص کلمات کلیدی مناسب مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار هم از ابزارهای خود گوگل است و ابزار دقیقی است اما Google Keyword Planner از گوگل ترندز Trends دقیق تر است و کلمات مشابه بیشتری را نمایش می دهد. 
علاوه بر کلمه ی کلیدی مناسب می توان از این ابزار آمارهای بیشتری گرفت مانند :
در هر کشور کلمه ی مورد نظر چه مقدار جستجو می‌شود 
هر کلمه در چه بازه‌ی زمانی ای بیشترین میزان جستجو را داشته است
مثلاً کلمه ی "مدیروب" بدون فاصله، بیشتر جستجو می‌شود یا "مدیر وب" 
کلماتی که به یکدیگر نزدیک هستند و بین آن ها مردد هستید را با اضافه کردن یک " , " از هم جدا کنید تا گوگل ترندز Trends آن ها را با هم مقایسه کند.
 

Remove'em
این ابزار با پرداخت هزینه می تواند سرویس بسیار خوبی به کاربران بدهد. وظیفه ابزار Remove'em بررسی بک لینک هایی است که از سایت های دیگر برای یک سایتی گرفته شده است. 
سایت های زیادی اقدام به خرید بک لینک و دور زدن قوانین گوگل می کنند. در این بین سایت هایی که به دیگر سایت ها لینک می دهند ممکن است از نظر گوگل سایت هایی بی ارزش باشند و در صورت لینک گرفتن از آن ها اسپم خواهید شد. ابزار Remove'em دقیقاً در همین جا به دادتان خواهد رسید. بررسی لینک های داده شده به سایت و پیدا کردن سایت های اسپم لینک دهنده بر عهده‌ی این ابزار دقیق و مفید است.
Remove'em توانایی یافتن پروفایل سایت هایی که به شما لینک داده اند را دارد و تمام اطلاعات آن ها را اسکن می کند. بعد از اسکن اطلاعات سایت های لینک دهنده مانند اطلاعات تماس سایت ها و دامنه هایی که باید به آن ها درخواست حذف لینک خود را بدهید را در اختیار شما می گذارد. 
گل آخر ابزار Remove'em را می توان ارسال اطلاعات برای گوگل دانست. در صورتی که به این ابزار اجازه دهید فهرست اطلاعات را برای گوگل ارسال می کند و به ربات های گوگل پیغام خواهد داد که هنگام خزیدن به سایت شما این لینک ها را به حساب نیاورد.
 

 

FOUND SEO AUDIT TOOL
این ابزار مانند معلمی در کنار دانش آموز می تواند به شما در یادگیری سئو کمک کند. با وارد کردن سایت خود در FOUND SEO AUDIT TOOL هر اشتباه و خطایی که وجود داشته باشد به شما معرفی خواهد شد و توضیحات لازم برای رفع خطا هم به خوبی در این ابزار وجود دارد. این ابزار توانایی تهیه فایل XML از نقشه سایت را هم دارد و علاوه بر آن می تواند تمام آنالیزی که از سایت انجام داده است در یک فایل PDF به صورت خروجی تهیه کند.
 

 

Google Keyword Planner
ابزار Google Keyword Planner ابزاری است که می تواند برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب و هدفمند مفید واقع شود. بدون استفاده از این ابزار ممکن است ندانسته بر روی کلمه هایی که زیاد هم اثرگذار نیست فعالیت کنیم و بعد ببینیم که نتیجه دلخواه را نگرفته ایم.
ابزار Google Keyword Planner توانایی تشخیص بهترین کلمه مرتبط و غیر مرتبط با کلمه انتخابی وارد شده را دارد و حتی میزان کلیک کاربران را هم نشان می دهد. 
اگر به دنبال برنامه ای قابل اطمینان هستید حتماً از این برنامه استفاده کنید زیرا ابزاری است که توسط خود گوگل تولید شده و آمارهای گوگل به‌طور یقین از دیگر برنامه ها واقعی تر خواهد بود.
 
 

KWFinder
KWFinder ابزاری قدرتمند برای تشخیص کلمات کلیدی و پیشنهاد کلمات کلیدی بیشتر می باشد. این برنامه به خوبی میزان رقابت در هر کلمه را تشخیص می دهد و حتی می تواند کسانی که در کلمه مورد نظر بیشترین فعالیت را دارند یا رقبای شما محسوب می شوند را معرفی کند. 
این ابزار یک ابزار بسیار مفید است که به دلیل کارایی زیاد و دقت بالایی که دارد آن را به صورت رایگان و غیر رایگان عرضه کرده اند. 
این ابزار در نسخه رایگان دارای محدودیت هایی است که آن چنان هم احساس نخواهد شد! مثلاً در نسخه ی رایگان تنها در هر بار وارد کردن کلمه کلیدی 50 کلمه ی مشابه پیشنهاد می‌شود که در نسخه‌ی غیر رایگان این عدد شامل تمامی کلمات مرتبط موجود است.
در نسخه‌ی رایگان تنها می توانید روزانه 5 جستجو انجام دهید که در نسخه غیر رایگان این عدد نا محدود خواهد بود. 
 
 

Yoast SEO
ابزار Yoast SEO افزونه ای رایگان است که بر روی سیستم های وردپرسی قابل اجرا است. اصلی ترین مزیت این افزونه برای ایرانی ها را می توان فارسی بودن آن دانست که به همین دلیل می تواند برای افراد مبتدی نیز بسیار مفید واقع شود. در نسخه غیر رایگان این برنامه امکانات بیشتری در اختیارتان قرار خواهد گرفت که پیشنهاد می کنیم از نسخه رایگان استفاده کنید زیرا به اندازه‌ی کافی امکانات در اختیارتان خواهد گذاشت. با این ابزار می توان ایرادهای مربوط به بخش محتوای سایت را به خوبی رفع کرد و متن سایت را هم از نظر خوانایی و هم از نظر موارد سئو اصلاح کرد. استفاده از این ابزار بسیار ساده است و با پیشنهاد‌هایی که در انتهای مقالات در کادر مخصوص به شما می دهد به خوبی متوجه موارد مثبت و منفی ای که در متن شما وجود دارد خواهید شد. علاوه بر آموزش موارد سئو این ابزار توانایی تهیه نقشه سایت، Breadcrumbs، RSS را هم دارد. 
 
 

Google Mobile-Friendly Test 
این ابزار ابزاری است که به راحتی با وارد کردن آدرس سایت می تواند به نحوه نمایش سایت در نسخه موبایل دسترسی پیدا کند و اگر از این نظر سایت خوب باشد با رنگ سبز تائید می کند که سایت وارد شده mobile-friendly بوده است. 
گوگل به سایت هایی که mobile-friendly ندارند در این سال های اخیر بسیار اخطار داده است و رسماً اعلام کرده است سایتی که mobile-friendly نیست از نظر سئو برایش امتیاز خوبی نخواهد داشت و همین‌طور برعکس سایت هایی که در نسخه های موبایل هم قابل نمایش هستند از نظر موتورهای جستجو اهمیت ویژه های دارند.
با این ابزار سایت خود را بررسی کنید و اگر در این زمینه هنوز سایتتان ضعف دارد حتماً آن ها را رفع کنید تا تغییرات قابل توجهی را بر رتبه سایتتان مشاهده کنید.
 

Pingdom
برای کسب و کارهایی که به صورت برون مرزی کار می کنند و نیازمند بررسی وضعیت سایت از خارج کشور هستند، استفاده از Pingdom می تواند بسیار مفید واقع شود.
این ابزار کمک می کند تا در چندین نقطه در کره‌ی زمین میزان دسترسی و وضعیت نمایش سایت را بررسی کرد. با استفاده از این ابزار می توان تفاوت سرعت سایت خود با سایت های بزرگ و معروف را بررسی کرد و به بهتر شدن سایت خود کمک کرد.
می توان با این ابزار سرورهای گوناگونی را بررسی کرد مثلاً این که در سرورهای آمریکا سایت ما با چه سرعتی لود می‌شود. اینکه بدانیم امتیاز سرعت سایت چه عددی است برای درک بهتر وضعیت سرعت سایت می توانند کمک کننده باشد.
در کادر پائینی بعد از تشخیص امتیاز می توان مواردی را که نیاز به بررسی دارند و یا مواردی که رعایت شده و به بهبود سرعت سایت کمک کرده اند را دید. برای تمامی این قسمت ها توضیحات کافی ای داده شده است تا در این زمینه راهنمایی شوید. 
میزان اشغال هر بخش برای سایت مانند میزان اشغال حجم تصاویر، ویدئوها، CSS کدها، HTML کدها و ... نیز از جمله امکانات ابزار Pingdom است.
 
checkup
سایت چکاپ سایتی فارسی زبان است که در داخل کشور اداره می‌شود. در این سایت هم مانند دیگر سایت ها با وارد کردن آدرس URL سایت می توان به خوبی سایت را آنالیز کرد. ایرادها و خطاهای احتمالی به صورت کاملاً فارسی برای کاربران توضیح داده می‌شود و می توان آن ها را رفع کرد.
این ابزار هم مانند دیگر ابزارها در دو نسخه رایگان و غیر رایگان عرضه می‌شود که در هر دو صورت کاملاً کاربردی خواهد بود.
 
 

 

SEMRush 
این ابزار مانند دیگر ابزارهای نام برده شده در بالا می تواند به یافتن کلمات کلیدی مناسب کمک کند. تفاوت این ابزار با دیگر ابزارهای نام برده شده در زمینه پیدا کردن کلمات کلیدی این است که می توانید آدرس URL سایت رقبا و سایت های قدرتمند را وارد کنید تا تمام کلمات کلیدی آن ها لیست شود و به راحتی بدانید به چه جایگاهی باید برسید. استفاده از این ابزار با پرداخت هزینه میسر می شود که برای اینکه از نحوه عملکرد و دقت بالای آن اطلاع یابید می توانید به صورت رایگان در 7 روز از آن استفاده کنید.
از دیگر قابلیت های سایت SEMRush می توان به گزارش بازدید سایت و گزارش مربوط به موتورهای جستجو اشاره کرد.

تاریخ انتشار : 1398/10/30

تعداد بازدید : 153 اشتراک گذاری در :