بررسی سئوی رقبا و معرفی ابزارها

بامبو وب

بررسی سئوی رقبا و معرفی ابزارهایی که بر ای این کار به شما کمک می کنند

وجود رقابت در هر حوزه ای باعث افزایش هرچه بیشتر رشد، پیشرفت و ترقی آن می شود. رقابت در دنیای کسب وکار نیز بسیار سودمند است و از رکود ناشی از گرایش به رضایت آنی و قناعت به وضعیت موجود جلوگیری می کند؛ نوآوری و ابتکار به وجود می آورد و شما را مجبور می کند تا در تک تک ابعاد کسب وکار خود، از توسعه محصولات گرفته تا ارائه خدمات به مشتریان، عملکرد بهتری داشته باشید. یکی از مهم ترین عرصه های رقابت در دنیای تجارت الکترونیکی، بهینه سازی برای موتورهای جست و جو یا سئو است که مزایای عمده ای را برای کسب وکار شما به ارمغان می آورد؛ به این صورت که با بررسی سئوی رقبا، تحلیل اطلاعات گردآوری شده و انجام اقدامات مقتضی می توانید رتبه های بهتری را در نتایج جستجو کسب نموده و به رشد و پیشرفت کسب وکار خود کمک کنید.

در این مطلب، هشت نکته و مرحله مهم را ذکر خواهیم کرد که با بهره برداری از آن ها می توانید رقبای اصلی خود را شناسایی نمایید؛ دلیل اینکه رتبه بهتری را در نتایج جستجو کسب کرده اند مشخص کنید و در نهایت، به سراغ انتخاب بهترین گزینه ها برای سبقت گرفتن از آن ها بروید؛ اما پیش از پرداختن به این موارد لازم است که با بهترین ابزارهای بررسی سئوی رقبا آشنا شویم.

 

بهترین ابزارهای بررسی سئوی رقبا

با وجود اینکه می توان برخی از بررسی های سئوی رقبا را به صورت دستی انجام داد؛ اما استفاده از ابزارهای مخصوص این کار می تواند به افزایش کارآمدی، جامعیت و تأثیرگذاری اقدامات شما کمک کند. خوشبختانه امروزه ابزارهای متنوعی در دسترس هستند. در واقع، بسیاری از ابزارهایی که پیش از این در موضوعات مرتبط با سئو معرفی کرده ایم می توانند گوشه ای از اطلاعات لازم برای بررسی و تحلیل سئوی رقبا را در اختیار شما قرار بدهند. در عین حال بر طبق نظر صاحب نظران، دو سایت SEMrush وAhrefs اطلاعات جامع تری را برای تحلیل های رقابتی فراهم می کنند. از بین این دو گزینه، SEMrush علاوه بر اینکه برترین ابزار تحلیل رقابتی محسوب می شود، امکان استفاده رایگان از بسیاری از امکانات خود را نیز فراهم کرده است.

 

5 مورد از قابلیت های SEMrush برای غلبه بر رقبا عبارتند از:

• نظارت بر تغییرات رتبه کلمات کلیدی برای دامنه های مختلف؛

• شناسایی برگه هایی که بیشترین ترافیک را به وبسایتهای رقیب جذب می کنند؛

• آنالیز شاخص های مختلف کلمه کلیدی و تخمین حجم جستجو در بیش از 115 کشور؛

• قابلیت استفاده از ابزار Keyword Gap برای شناسایی کلیدواژه هایی که رقبا برای آن ها رتبه کسب کرده اند، اما شما خیر؛

• آنالیز عملکرد رقبا در موتورهای جستجوی گوگل و بینگ.

پس از آشنایی نسبی با ابزارهای بررسی و تحلیل سئوی رقبا، به مراحل و نکاتی که در ادامه می آید توجه کنید.

 

مهم ترین مراحل و نکات برای بررسی سئوی رقبا

 

1- رقبای سئوی خود را شناسایی کنید

اولین گام در بررسی سئوی رقبا این است که بفهمید اصلاً چه رقبایی دارید. البته حتماً با بزرگ ترین نقش آفرینان حوزه فعالیت خود آشنایی دارید؛ اما سؤال این است که آیا می توانید رقبای اصلی «سئو»ی کسب وکارتان را نیز نام ببرید؟

به خاطر داشته باشید که این دو لزوماً یکی نیستند. در واقع، حتی ممکن است چندین رقیب سئو داشته باشید که اصلاً در زمینه خاص فعالیت شما کار نمی کنند؛ اما رتبه های بهتری در صفحه نتایج جستجو کسب کرده اند.

به عنوان مثال، به عنوان یک فروشگاه اینترنتی پوشاک در شهر شیراز باید بر سر کلیدواژه هایی مانند «بهترین پوشاک شیراز» با رقبای خود رقابت داشته باشید. در عین حال، اگر بخواهید برای مطالب وبلاگ آموزشی خود نیز رتبه ای به دست بیاورید باید با وبسایتهایی که به صورت تخصصی روی مباحث دوخت و دوز و مد و فشن کار می کنند به رقابت بپردازید. واضح است که در این حالت کار آسانی را برای کسب رتبه های نخست صفحه نتایج جستجو در پیش نخواهید داشت.

 

اما چطور می توانید رقبای اصلی خود را شناسایی کنید؟ به طور کلی، اصلی ترین رقبای سئوی شما همان هایی هستند که در صفحه اول نتایج جستجوی کلمات کلیدی هدفتان ظاهر می شوند. دقت کنید همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، اینکه رقیب مورد نظر در دنیای کسب وکار نیز رقیب شما است یا اصلاً ارتباط مستقیمی با زمینه خاص فعالیتتان ندارد در اینجا مد نظر ما نیست.

اگر در چندین زمینه خاص فعالیت دارید برای هر یک از خدماتی که ارائه می دهید فهرست های متفاوتی از رقبا خواهید داشت که شاید هیچ هم پوشانی و نقطه اشتراک خاصی با هم نداشته باشند.

برای شناسایی رقبا کافی است که کلمه های کلیدی اصلی خود را در گوگل جستجو کنید تا فهرستی از سایت های رقیب در برابر شما ظاهر شود. به علاوه، می توانید از ابزارهای آنالیز و تحلیل رقا نیز استفاده کنید تا کارتان ساده تر شود. البته حتی اگر از ابزارهای خاصی نیز استفاده می کنید باز هم باید وضعیت نتایج جستجوی حوزه ای که به دنبال ورود به آن هستید را زیر نظر داشته باشید. به عنوان مثال، اگر اکثر نتایج جستجوی کلمه کلیدی مورد نظر شما از نوع محتوای ویدئویی باشد، احتمالاً لازم است که شما هم برای تولید ویدئو برنامه ریزی کنید.

به رقبایی که در قسمت لوکال پک (Local Pack: بخشی از نتایج جستجو که نقشه محل فعالیت کسب وکار نیز در آن ظاهر می شود) و در فیچر اسنیپت ها قرار دارند توجه ویژه ای داشته باشید؛ چرا که یکی از اهداف شما از بررسی سئوی رقبا همین است که بتوانید چنین جایگاه هایی را تصاحب کنید.

 

2- میزان سختی کلمه های کلیدی را ارزیابی کنید

پیش از برنامه ریزی برای انجام اقدامات مرتبط با سئو، بهتر است که ارزیابی مناسبی از قدرت سئوی رقبای خود داشته باشید.

با وجود اینکه پیروزی بر هر رقیبی در هر زمینه فعالیت و برای هر کلمه کلیدی که قابل تصور باشد غیرممکن نیست، اما مقدار منابع و سرمایه ای که به منظور کسب رتبه برای برخی از کلمات کلیدی لازم دارید، در امکان و توجیه پذیر بودن تلاش در این راستا نقش تعیین کننده ای خواهد داشت.

با استفاده از یکی از ابزارهای آنالیز سئو، قدرت دامنه (domain strength) رقبای خود را بررسی کرده و سپس شاخص های خاصی مانند موارد زیر را به زیر ذره بین ببرید:

• اعتبار دامنه (Domain authority)؛

• عمر دامنه؛

• وضعیت ایندکس شدن آن در موتورهای جستجو؛

• وضعیت دامنه در دایرکتوری های مختلف؛

• وضعیت بک لینک ؛

• رتبه الکسا ؛

• میزان و حجم ترافیک؛

• تعاملات مرتبط در شبکه های اجتماعی (Social Signals).

این اطلاعات را بنویسید و به دنبال نقاط ضعفی باشید که می توانید از آن ها به نفع خودتان بهره برداری کنید. به خاطر داشته باشید که هر چه رقیب هدف شما امتیاز بالاتری داشته باشد، سئوی بهتری دارد و به دست آوردن رتبه های بهتر از وی دشوارتر خواهد بود.

برای کسب نتایج بهتر، بر روی رقبایی تمرکز کنید که امتیاز کمتری دارند، اما برای کلمات خاص تری رتبه های بهتری کسب کرده اند.

 

3- از تحلیل TF-IDF استفاده کنید

استفاده از تحلیل TF-IDF (Term frequency-inverse document frequency به معنی فراوانی عبارت-معکوسِ فراوانی متن) می تواند روش خوبی برای غنی کردن محتوا با کلمات کلیدی مناسبی باشد که رقبای شما از آن ها استفاده می کنند و در نتیجه، باعث بهینه سازی صفحات سایت شما برای موتورهای جستجو خواهد شد. به علاوه، با استفاده از این روش می توانید کلمه های کلیدی کم رقابت تری که احتمالاً از قلم انداخته اید را پیدا کنید.

به زبان ساده، TF-IDF شاخصی است که از حاصلضرب فراوانی کلمه کلیدی در یک صفحه (TF) در فراوانی مورد انتظار کلمه کلیدی در صفحه (IDF) به دست می آید.

 

چه بسا با تحلیل TF-IDF متوجه شوید که بسیاری از عبارت ها و کلمات صفحاتی که بهترین رتبه ها را برای کلمه کلیدی هدف شما کسب کرده اند با هم مشابه است. اگر این گونه کلمات و عبارات که با موضوع حوزه فعالیت شما درآمیخته اند را در سئوی خود هدف قرار نداده اید باید آن ها را به صفحات و مطالب مناسب سایت خود اضافه کنید یا محتوای تازه ای برای آن ها تولید نمایید تا میزان ارتباط یا relevance شما در جستجوی معنایی (Semantic Search) افزایش پیدا کند.

البته این روش از سایر روش هایی که برای بررسی سئوی رقبا و پیشی گرفتن از آن ها ذکر می کنیم پیچیده تر است؛ اما لازم است که به بخشی از استراتژی بازاریابی محتوایی شما تبدیل شود.

 

4- بهینه سازی های داخلی سئوی سایت رقبا را بررسی کنید

با تحلیل سئوی داخلی یا درون سایتی (on-site SEO) رقبا به اطلاعات ارزشمندی دست پیدا خواهید کرد که می تواند به مبنای مناسبی برای سایر اقدامات شما تبدیل شود. از این طریق متوجه می شوید که رقیب شما هر چند وقت یک بار و چه نوعی از محتوا را منتشر می کند و کدام کلمات کلیدی را هدف قرار داده است. در این راستا باید به موارد زیر توجه ویژه ای داشته باشید:

• متادیتا (Metadata)؛

• استراتژی های مربوط به عناوین (طول عناوین، وضعیت استفاده از کلمات کلیدی در عنوان، وضعیت تگ های عنوان و موارد مشابه).

علاوه بر این، باید تلاش کنید تا از استراتژی های رقبا در رابطه با لینک داخلی نیز پرده بردارید. در واقع، حتی می توانید این اطلاعات را به عنوان معیاری برای اقدامات و برنامه های سئوی درون سایتی خودتان در نظر بگیرید.

در مجموع کاری که باید انجام بدهید این است که نقاط قوت رقبا را پیدا کنید تا بتوانید از آن ها یاد بگیرید و نقاط ضعف یا خلأهای موجود را به فرصت تبدیل کنید.

در هنگام تحلیل محتوا باید این موارد را بررسی و ارزیابی نمایید:

• میزان اعتبار محتوا؛

• نوع محتوا و آیتم های دیداری و شنیداری مورد استفاده؛

• طول ویدئو یا تعداد کلمات؛

• عمق مطلب و میزان پرداختن به جزئیات.

همه موارد بالا برای ربات های گوگل اهمیت به سزایی دارند و لذا در تعیین رتبه شما و رقبا تعیین کننده خواهند بود.

 

5- استراتژی های بک لینک رقبا را بررسی کنید

یکی از مهم ترین قسمت های تحلیل رقابتی و بررسی سئوی رقبا، شناسایی منبع بک لینک های رقیب و استفاده از این اطلاعات در جهت جذب لینک های باکیفیت برای سایت خودتان است.

به این منظور لازم است که از ابزارهای تحلیل سئویی استفاده کنید که لینک های داده شده به سایت را نیز نشان می دهند. سپس باید تلاش کنید تا از آن منابع و سایر منابع متناسب و معتبر بک لینک بگیرید.

 

6- ساختار سایت رقبا و کیفیت تجربه کاربری آن را بررسی کنید

اگر نمی دانستید که گوگل چقدر برای کیفیت تجربه کاربری اهمیت قائل است باید دانسته های خود را به روز کنید.

تقریباً همه تغییرات عمده الگوریتمی گوگل در طول چند سال اخیر بر روی تجربه کاربری متمرکز بوده است: از تلاش در جهت خلق تجربه های موبایلی بهتر گرفته تا افزایش سرعت صفحات و بهبود نحوه نمایش نتایج جستجو.

 

اگر وب سایت شما نسبت به رقبا کندتر است؛ ریسپانسیو یا واکنشگرا نیست؛ یا اینکه کاربر را گیج می کند، باید دست به کار شوید و به دنبال بهبود تجربه کاربران در هنگام استفاده از سایت خود باشید. پیشنهاد می کنیم:

• سایت مپ سایت خود را بهینه سازی کنید تا عملکرد و سرعت ربات گوگل بهبود پیدا کند تا بتواند نتایج بهتر و مناسب تری را در اختیار مخاطبان شما قرار بدهد؛

• برای بهبود سرعت سایت خود، به خصوص صفحات فرود مهم و ارزشمند آن اولویت خاصی قائل شوید؛

• اطمینان پیدا کنید که در هنگام تهیه و تنظیم تک تک مؤلفه های سایتتان، مخاطب هدف را در نظر داشته اید.

برای ارزیابی عملکرد رقبا، بهتر است که نگاهی به صفحات فرود سایت آن ها بیندازید. علاوه بر این:

• عمق کلیک (Click Depth به معنای تعداد کلیک های لازم برای رسیدن به یک صفحه خاص) را بررسی کنید؛

• ببینید که آیا در سایتشان Orphan Page یا صفحه یتیم (به معنی برگه هایی که از هیچ برگه دیگری به آن ها لینک داده نشده است) دارند یا خیر؛

• وضعیت توزیع PageRank در سایت را بررسی کنید.

اگر پس از آنالیز سایت رقیب به این نتیجه رسیدید که با وجود قدیمی بودن ظاهر سایت یا عدم بهینه سازی برای موبایل ، همچنان رتبه خوبی دارد، فرصت درخشانی برای کسب رتبه های بهتر در صفحات نتایج جستجو پیدا کرده اید.

 

7- بررسی کنید که رقبای شما چگونه از شبکه های اجتماعی بهره برداری می کنند

اگرچه نحوه تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو مورد مناقشه است، اما به ندرت می توانید سئوکار کارکشته ای را پیدا کنید که بر اهمیت توجه به شبکه های اجتماعی در استراتژی های سئو صحه نگذارد؛ بنابراین لازم است که در هنگام بررسی سئوی رقبا، فعالیت آن ها در شبکه های اجتماعی را نیز زیر نظر بگیرید.

به این منظور می توانید از ابزارهای مخصوص نظارت بر شبکه های اجتماعی، موسوم به Social Listening Tools یا ابزارهای شنیداری یا گوش دهی اجتماعی استفاده کنید.

ابزارهای شنیداری قوی با شناسایی و اعلام مِنشِن یا ذکر نام برند در شبکه های اجتماعی (Mention)، فرصت بیشتری را برای تعامل با مخاطب فراهم می کنند.

 

برای ارزیابی عملکرد رقبا در شبکه های اجتماعی، باید به سؤالاتی از این دست پاسخ بدهید:

• از کدام شبکه های اجتماعی استفاده می کنند (و از کدامها استفاده نمی کنند)؟

• چقدر محتوا تولید می کنند؟

• نحوه تعامل آن ها با دنبال کنندگانشان چگونه است؟

• مقدار تعامل با کدام نوع یا انواع محتوا بیشتر است؟

به علاوه، می توانید منشن نام رقبا، نقد و نظرات مردم درباره آن ها و وضعیت روابط عمومی شان در شبکه های اجتماعی را زیر نظر بگیرید تا با مخاطبان آن ها بیشتر آشنا شوید و به دنبال برنامه هایی برای بهبود و تقویت تعامل با این مشتریان بالقوه باشید.

 

8- هزینه های تبلیغات رقبا را بررسی کنید

اگر در بررسی سئوی رقبا کم نگذاشته اید و از هیچ تلاشی برای بهینه سازی وب سایت خود دریغ نکرده اید، اما باز هم همیشه یک قدم از آن ها عقب هستید، این امکان وجود دارد که رقبای شما پول بیشتری را هزینه کرده و برای افزایش نرخ تبدیل و فروش از تبلیغات پولی گوگل استفاده کرده باشند.

چنانچه امکانات و بودجه لازم برای رقابت پایاپای در تبلیغات پولی را در اختیار ندارید، دست کم با نظارت و بررسی کمپین های تبلیغاتی گوگل، محتوای پروموت شده، تبلیغات بنری، پست های پولی و موارد مشابه می توانید نوع تبلیغات، محل تبلیغ، هزینه ها و سبک و سیاق آگهی های رقبای خود را بررسی و ارزیابی کرده و گزینه های بهتر و پربازده تری را برای صرف هزینه انتخاب کنید.

 

تاریخ انتشار : 1398/10/11

تعداد بازدید : 125 اشتراک گذاری در :