نقشه سایت چیست ؟

بامبو وب

نقشه سایت به فایلی گفته می شود که در آن تمامی آدرس های موجود در یک سایت قرار می گیرد و عموما با XML مشخص می‌شود. نقشه سایت به معنای زبان نشانه گذاری قابل توسعه است و حاوی اطلاعات مربوط به تمامی آدرس های سایت از آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط یک صفحه با سایر صفحات دیگر است. این نقشه می‌تواند روبات موتورهای جستجو را هدایت و صفحات سایت را در اختیار آنها قرار دهد. همچنین، از طریق نقشه سایت می توان از ایجاد صفحات جدید و تغییرات در صفحات قدیمی، اطلاعات مفیدی را کسب کرد. وجود این نقشه می‌تواند اطلاعات مربوط به مپ ها را به بهترین شکل ممکن در اختیار کاربران قرار دهد و در عین حال صفحات سایت بهتر ایندکس شوند.   

البته لزوما ساخت نقشه سایت (sitemap) تضمینی مبنی بر ایندکس صفحات سایت نمی باشد. اما بررسی ها نشان میدهد که بسیار میتواند در ایندکس شدن صفحات کمک نماید.

 

اهمیت و ضرورت نقشه سایت

نقشه سایت برای سئو و بهینه سازی سایت موثر است که به موتورهای جستجو از قبیل یاهو، گوگل، بینگ و ... معرفی می‌شود. به این معنا که فایل روبات تکست با هدف جلوگیری از دسترسی موتورهای جستجو به بخش هایی از سایت که وبمستر تمایلی برای نمایش آن ندارد، استفاده می شود. وجود نقشه سایت برعکس روبات تکست فایل عمل و به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که در سایت، چه لینک های قرار گرفته است. این امر در بهینه سازی و سئوی سایت تاثیرگذار می باشد. در واقع، می تواند نقشه صفحات و محتواها در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهد. علاوه بر این، تغییراتی که در سایت ایجاد می‌شود و تلاش هایی که برای بهینه سازی سایت انجام می شود، به وسیله نقشه سایت به گوگل نمایش داده می شود که این به ایندکس محتوای سایت کمک کند و سرعت سئوی سایت را افزایش می دهد.  

 

اکنون تک تک برچسب های موجود در فایل سایت مپ رو توضیح میدهیم:

نقشه سایت با این برچسب شروع و خاتمه می یابد.

محتوای لینک هر صفحه در این برچسب قرار میگیرد و در واقع یک برچسب مادر است.

این برچسب آدرس دقیق هر صفحه از سایت شما را در خود جای میدهد.

اطلاعات مربوط به آخرین تغییرات صفحه در این برچسب قرار میگیرد که به فرمت YYYY-MM-DD تاریخ دهی میشود.

این برچسب از نقشه سایت شما اطلاعاتی درمورد بازه زمانی تغییرات در صفحه مورد نظر را ارائه میدهد.

میزان اهمیت صفحه در نقشه سایت شما را مشخص میکند که مقدار آن میتواند در بازه 0.0 تا 1.0 باشد.

 

اکنون مهمترین نکات در نقشه سایت را بررسی می نماییم:

برچسب   اجباری بوده و برچسب های   ،   و   اختیاری هستند.

فایل نقشه سایت شما باید روی هاست و پوشه اصلی فایل‌ها قرار گیرد.

تمام آدرس‌ها در نقشه سایت باید مربوط به یک دامنه باشند.

حداکثر طول مجاز برای یک آدرس 2048 کاراکتر است.

به نظر میرسد که با تنظیم    و   میتوان موتورهای جستجو را وادار به بررسی روزانه سایت خود کنید، این کار به هیچ عنوان توصیه نمیشود زیرا اگر گوگل متوجه غیر واقعی بودن آن شود، کل فایل نقشه سایت شما را نادیده خواهد گرفت.

اکنون این سوال مطرح می باشد که چند آدرس در نقشه سایت میتواند وارد کرد؟ و اگر تعداد صفحات خیلی زیاد باشد چه باید کرد؟ راه حل آن ساخت فایل ایندکس نقشه سایت می باشد و داخل فایل ایندکس میتواند هر تعداد نقشه سایت را آدرس دهی کرد. در ادامه توضیحات لازم داده خواهد شد.

 

در اینصورت فایل مربوط به هر نقشه سایت باید در یک فایل ایندکس نقشه سایت (Sitemap index file) لیست شود.

اگر سایت شما بیش از 5000 صفحه دارد یا سایز فایل نقشه سایت شما بیش از 10 مگابایت است، استفاده از چند فایل نقشه سایت ضرورت می یابد. در اینصورت به فایل ایندکس نقشه سایت نیز نیاز دارید. البته میتوانید با استفاده از gzip حجم فایل و پهنای باند مورد نیاز را کاهش دهید ولی مطمئن شوید که سایز فایل نقشه سایت شما بعد از فشرده سازی کمتر از 10 مگابایت باشد.

 

 در فایل ایندکس زمان احتمالی تغییرات برای هر فایل نقشه سایت شما بوسیله برچسب <lastmod> مشخص میشود.

 

اکنون هر کدام از برچسب های مربوط به فایل ایندکس نقشه سایت را توضیح میدهیم:

 

ایندکس نقشه سایت با این برچسب باز و بسته میشود.

این برچسب اطلاعات مربوط به هر نقشه سایت را در خود جای میدهد.

 

 

اکنون سوالی دگیر مطرح می باشد در داخل نقشه سایت چه پسوندهایی میشود وارد کرد به عبارت دیگر نقشه سایت XML چه فایل‌هایی را پشتیبانی میکند؟

گوگل میتواند پسوندهای متفاوتی را در هر نقشه سایت شناسایی کند. این امر بستگی به محتویات هر سایت دارد و شما با استفاده از نقشه سایت کار را برای موتورهای جستجو راحت میکند. نقشه سایت XML پسوندهای HTML، Video، Image، Mobile و News را پشتیبانی میکند.

 

نحوه ایجاد نقشه سایت

برای ایجاد نقشه سایت، می‌توان از افزونه‎ها و یا سایت های که برای تولید خودکار نقشه سایت موجود هستند، استفاده و سپس فایل نقشه سایت را در روی سایت خود منتشر کرد. سیستم های مدیریت محتوا، به منظور ایجاد نقشه سایت دارای افزونه و پلاگین استفاده می شوند که سرعت و کیفیت کار را ارتقا داده و در بهینه سازی سایت نقش موثری ایفا می کنند.

تاریخ انتشار : 1398/8/19

تعداد بازدید : 86 اشتراک گذاری در :