نامهربانی‌ها با اینترنت اشیا

بامبو وب

امنیت سایبری محصولات و گجت های مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) همواره یکی از چالش برانگیزترین مسائلی بوده که در پیش روی چنین محصولاتی وجود داشته است.

 

نظرسنجی;های صورت گرفته توسط کارشناسان فعال در مؤسسه تحقیقاتی IPSOS Mori نشان می;دهد که ۶۵ درصد از کاربران بر این باورند که گجتnهای هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا اطلاعات شخصی و داده;های خصوصی آنها را جمعآوری کرده و تحویل شرکت های توسعه دهنده خود می دهند. این در حالیست که ۵۵ درصد از آنها عنوان کرده اند که به هیچ;عنوان نمی;توانند به آنها اعتماد کنند و معتقدند که دستگاه های الکترونیکی مذکور امنیت سایبری ضعیفی دارند.

این روزها کارشناسان امنیتی به کشف آسیب پذیری و ضعف های امنیتی موجود در سخت افزار و نرم افزارهای مختلف می پردازند تا به شرکت;های توسعه دهنده و سازنده مربوطه هشدار دهند که هر چه سریع تر مشکلات امنیتی مربوطه را برطرف کرده و خیال کاربران را برای استفاده و بهره;مندی از دستگاه های الکترونیکی و برنامه های رایانه ای و موبایلی راحت کنند.

به گزارش ایسنا، گجت های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا در سال های اخیر برخلاف پیشرفت های قابل ملاحظه ای که داشته، همواره امنیت سایبری ضعیفی داشته و بارها متخصصان فعال در این حوزه در خصوص وضعیت نابسامان امنیت سایبری آنها خطاب به کاربران هشدار داده اند و خاطرنشان کرده اند که هکرها و مجرمان سایبری به سادگی قادر خواهند بود با استفاده از آسیب پذیری;های موجود در گجت های هوشمند خانگی همچون اسپیکر هوشمند، لامپ و قفل درب هوشمند و غیره نفوذ کرده و کنترل آن را در دست بگیرند.

 این نظرسنجی که در میان کاربران شش کشور صورت گرفته است، به وضوح نشان می دهد که شرکت های سازنده و توسعه دهنده گجت های هوشمند و دستگاه های الکترونیکی مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) تاکنون موفق نشده اند که اعتماد کاربران را به سمت و سوی محصولاتشان جلب کنند و کاربران هم هنوز نتوانسته اند برخلاف محبوبیت این دستگاه ها، تمایل و علاقه چندان زیادی به آن نشان دهند.

با اینکه در سال های اخیر، استقبال بی نظیری از سوی کاربران در خصوص خریداری و تهیه گجت های هوشمند خانگی که به فناوری اینترنت اشیا تجهیز شده اند، اما هنوز نمی;توان گفت که کاربران همچون سایر دستگاه های الکترونیکی خانگی می;توانند به صحت و امنیت آنها اطمینان کنند. به گونه ای که درصد قابل توجهی از آنها در این نظرسنجی ها عنوان کرده اند که حتی در صورت خریداری گجت ;های هوشمند خانگی نیز نمی توانند به صورت صد درصدی و با اعتماد کامل از آنها استفاده کنند.

چندی پیش بود که اخبار و گزارشهای متعددی در خصوص آسیب پذیری و ضعفهای امنیتی موجود در گجت های مبتنی بر اینترنت اشیا منتشر شده بود که نشان میداد آسیب پذیری پروتکل درگاه P2P در بالغ بر دو میلیون دستگاه الکترونیکی و گجت های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) وجود داشته که به هکرها اجازه نفوذ و دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران را داده و به صورت کلی، حریم خصوصی و اطلاعات شخصی آنها را زیر سوال برده است.

در اخبار دیگری که سال گذشته جنجال برانگیز شد، جاسوسی اسپیکرهای هوشمند و خانگی الکسای آمازون بود که صدای دو نفر از کاربرانش را ضبط کرده و به شخص سومی که یکی از مخاطبان آنها در گوشی هوشمند متصل به آن بوده، فرستاد. رسانه ای شدن این خبر دردسر و جنجالهای فراوانی را برای آمازون به وجود آورد و نام و آوازه این شرکت را به چالش کشاند.

بر اساس گزارشی که هکرنیوز در این خصوص منتشر کرده است، همه این اخبار موجب شده که تاکنون کاربران نتوانند به محصولات هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) اعتماد داشته باشند و از آنها در خانه و محل کار خود با خیال آسوده استفاده کنند.

 این روزها گجتهای هوشمند مختلفی در زمینههای گوناگون توسط شرکت و استار تاپهای فعال در حوزه تکنولوژی توسعه یافته و بهمنظور تسهیل کار و فعالیت افراد و کاربران معرفی و به بازارهای جهانی هرچند محدودی، عرضه میشوند. اینترنت اشیا به معنی یک شبکه جهانی از اشیا مرتبط متصل است که هر یک دارای آدرس مختص به خود بوده و بر اساس قراردادهای استانداردشدهای با یکدیگر در ارتباط هستند. این سیستم و شبکه جدید به صورت کنترل از راه دور و هوشمند بوده و در تمامی تجهیزات، وسایل و دستگاههای حاضر در خانه و شهرهای هوشمند و توسعه یافته شده قادر است به فعالیت و کنترل بپردازد.

بامبو وب

تاریخ انتشار : 1398/8/7

تعداد بازدید : 22 اشتراک گذاری در :